Skip to content

246 Paterson AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1982

Last Sale Date
Aug 12, 2015

Property Information

Block225
Lot1.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,900
27%
Improvement Value:$226,500
73%
Total Assessment$309,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,309+1.5%
2024$10,155+2.2%
2023$9,938+0.9%
2022$9,848+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 2455, Page 109Recorded4/10/2014

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 1519, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1982