Skip to content

6 Alida StLittle Falls, NJ 07424

Built 1971

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Feb 26, 2013

Property Information

Block228
Lot15.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,027
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,800
32%
Improvement Value:$258,700
68%
Total Assessment$382,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,745+1.5%
2024$12,554+2.2%
2023$12,286+0.9%
2022$12,175+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,027DeedBook 2290, Page 202

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 314, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1971