Skip to content

70 Kingwood DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1953

Last Sale Price
$862,000
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block230.01
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,223
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,100
56%
Improvement Value:$188,300
44%
Total Assessment$430,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,341+1.5%
2024$14,126+2.2%
2023$13,824+0.9%
2022$13,700+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$862,000

To:

Sq Ft2,223DeedBook 4500, Page 100

Property Sale

Sale
$353,000

From:

To:

Sq Ft2,223DeedBook 3126, Page 188Recorded8/23/2017

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 1510, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1953