Skip to content

34 Houston RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1948

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 30, 1998

Property Information

Block230.01
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,667
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,900
60%
Improvement Value:$161,400
40%
Total Assessment$404,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,471+1.5%
2024$13,269+2.2%
2023$12,986+0.9%
2022$12,869+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,667DeedBook 158, Page 217

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook R133, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1948