Skip to content

55 Houston RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1949

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block230.02
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1CAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,176
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,900
28%
Improvement Value:$593,900
72%
Total Assessment$820,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,849+134.4%
2024$11,453+2.3%
2023$11,198+1.0%
2022$11,092-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$517,000

To:

Sq Ft4,176DeedBook 4666, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1949