Skip to content

83 Francisco AveLittle Falls, NJ 07424

Built 2002

Last Sale Price
$791,000
Last Sale Date
Nov 29, 2023

Property Information

Block231
Lot3.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2SF1CG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,696
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,200
32%
Improvement Value:$317,700
68%
Total Assessment$469,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,657+1.5%
2024$15,422+2.2%
2023$15,093+0.9%
2022$14,957+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$791,000

To:

Sq Ft2,696DeedBook 4633, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 309, Page 73