Skip to content

32 Ethel DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1963

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Feb 22, 2007

Property Information

Block232.01
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage1,491
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,000
50%
Improvement Value:$167,100
50%
Total Assessment$331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,032+1.5%
2024$10,867+2.2%
2023$10,635+0.9%
2022$10,539+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$469,000

To:

Sq Ft1,491DeedBook 1408, Page 16

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 719, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1963