Skip to content

12 Sigtim DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1973

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block232.02
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,699
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,100
40%
Improvement Value:$269,100
60%
Total Assessment$446,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,867+3.3%
2024$14,394+2.2%
2023$14,082+0.9%
2022$13,953+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,699DeedBook 4513, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1973