Skip to content

22 Jean DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1963

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 28, 2006

Property Information

Block232
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2CAG
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,637
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,700
35%
Improvement Value:$271,100
65%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,888+1.5%
2024$13,679+2.2%
2023$13,388+0.9%
2022$13,267+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,637DeedBook 1192, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1963