Skip to content

18 Woodlawn TerrCedar Grove, NJ 07009

Built 1951

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jun 5, 2013

Property Information

Block233.01
Lot54
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,100
68%
Improvement Value:$123,400
32%
Total Assessment$380,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,678+1.5%
2024$12,488+2.2%
2023$12,222+0.9%
2022$12,111+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000

To:

Sq Ft1,384DeedBook 2326, Page 186

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 1311, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1951