Skip to content

58 Ridge RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block233
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1CG
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,371
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,100
50%
Improvement Value:$146,100
50%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,769+1.5%
2024$9,623+2.2%
2023$9,418+0.9%
2022$9,333+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$461,000

From:

To:

Sq Ft1,371DeedBook 3165, Page 257Recorded10/16/2017

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook S143, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1936