Skip to content

102 Francisco AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2021

Property Information

Block233
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2SF3CBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,360
Acreage0.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,400
34%
Improvement Value:$392,700
66%
Total Assessment$591,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,695+1.5%
2024$19,400+2.2%
2023$18,986+0.9%
2022$18,815+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook X164, Page 262

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook V1365, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1972