Skip to content

135 Kingwood DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1946

Last Sale Price
$452,500
Last Sale Date
Aug 23, 2013

Property Information

Block233
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR1B
Sq Footage2,133
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,700
53%
Improvement Value:$219,700
47%
Total Assessment$469,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,640+1.5%
2024$15,406+2.2%
2023$15,077+0.9%
2022$14,941+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$452,500

To:

Sq Ft2,133DeedBook 2378, Page 260

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 1289, Page 130

Property Sale

Sale
$573,000
DeedBook 559, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1946