Skip to content

164 Kingwood DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1967

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Sep 29, 2018

Property Information

Block233
Lot65
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2CBIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,821
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
48%
Improvement Value:$229,000
52%
Total Assessment$439,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,627+1.5%
2024$14,408+2.2%
2023$14,101+0.9%
2022$13,973+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft2,821DeedBook 3432, Page 85

Property Sale

Sale
$543,500

From:

To:

Sq Ft2,823DeedBook 2854, Page 29Recorded7/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1967