Skip to content

6 Stephen PlLittle Falls, NJ 07424

Built 1953

Last Sale Price
$592,000
Last Sale Date
Apr 2, 2019

Property Information

Block236.01
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1&2SF2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,695
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,200
49%
Improvement Value:$207,300
51%
Total Assessment$406,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,545+1.5%
2024$13,341+2.2%
2023$13,057+0.9%
2022$12,939+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$592,000

To:

Sq Ft1,695DeedBook 3554, Page 74

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft1,695DeedBook 3361, Page 20Recorded7/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1953