Skip to content

220 Long Hill RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1953

Last Sale Price
$178,500
Last Sale Date
Feb 2, 1997

Property Information

Block236.01
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1CBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,100
57%
Improvement Value:$117,600
43%
Total Assessment$276,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,220+1.5%
2024$9,081+2.2%
2023$8,888+0.9%
2022$8,807+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$178,500

To:

Sq Ft1,152DeedBook 149, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1953