Skip to content

222 Long Hill RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1954

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 23, 2020

Property Information

Block236.01
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1CBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,100
57%
Improvement Value:$122,000
43%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,366+1.5%
2024$9,226+2.2%
2023$9,029+0.9%
2022$8,947+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 3863, Page 1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook H129, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1954