Skip to content

31 Woods RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1973

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Oct 25, 2007

Property Information

Block237.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,700
57%
Improvement Value:$162,300
43%
Total Assessment$376,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,528+1.5%
2024$12,340+2.2%
2023$12,077+0.9%
2022$11,968+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft1,912DeedBook 1530, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1973