Skip to content

14 Ironwood WayLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$879,000
Last Sale Date
Feb 8, 2024

Property Information

Block237.02
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2CAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,155
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,000
43%
Improvement Value:$283,500
57%
Total Assessment$495,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,510+1.5%
2024$16,262+2.2%
2023$15,915+0.9%
2022$15,772+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$879,000

To:

Sq Ft3,155DeedBook 4676, Page 215

Property Sale

Sale
$584,250
Sq Ft3,155DeedBook 4575, Page 274Recorded8/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960