Skip to content

30 Mountaintop TerraceLittle Falls, NJ 07424

Built 2018

Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block237.04
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF2CG
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,928
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,100
25%
Improvement Value:$446,000
75%
Total Assessment$593,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,762+1.5%
2024$19,466+2.2%
2023$19,050+0.9%
2022$18,878+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$629,000

To:

Sq Ft2,928DeedBook 3342, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 2018