Skip to content

1 Mountaintop TerraceLittle Falls, NJ 07424

Built 2019

Last Sale Price
$789,000
Last Sale Date
Feb 27, 2019

Property Information

Block237
Lot44.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF2CG
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage3,218
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,800
21%
Improvement Value:$561,700
79%
Total Assessment$710,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,674+1.5%
2024$23,319+2.2%
2023$22,821+0.9%
2022$22,615+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$789,000

To:

Sq Ft3,218DeedBook 3540, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 2019