Skip to content

9 Mountaintop TerraceLittle Falls, NJ 07424

Built 2019

Last Sale Price
$788,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block237
Lot44.05
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF2CG
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,814
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
24%
Improvement Value:$503,600
76%
Total Assessment$662,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,078+1.5%
2024$21,747+2.2%
2023$21,283+0.9%
2022$21,091+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$788,000

To:

Sq Ft2,814DeedBook 3592, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 2019