Skip to content

44 Woods RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jul 12, 1995

Property Information

Block237
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2CAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,705
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,300
55%
Improvement Value:$142,600
45%
Total Assessment$316,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,559+1.5%
2024$10,401+2.2%
2023$10,179+0.9%
2022$10,087+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$179,000

To:

Sq Ft1,705DeedBook 140, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1940