Skip to content

653 Long Hill RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1886

Last Sale Date
Jun 5, 2013

Property Information

Block238
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,833
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,900
35%
Improvement Value:$213,500
65%
Total Assessment$327,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,909+1.5%
2024$10,745+2.2%
2023$10,516+0.9%
2022$10,421+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$328,900
DeedBook 331, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1886