Skip to content

50 Oak CrescentLittle Falls, NJ 07424

Built 1996

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jun 25, 2009

Property Information

Block239
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,962
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,000
43%
Improvement Value:$288,800
57%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,887+1.5%
2024$16,633+2.2%
2023$16,278+0.9%
2022$16,131+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft2,962DeedBook 1786, Page 191

Property Sale

Sale
$652,000
DeedBook 1451, Page 42

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook B161, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1996