Skip to content

44 Overmont RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1981

Last Sale Date
Apr 6, 1994

Property Information

Block240.01
Lot2.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,300
42%
Improvement Value:$286,800
58%
Total Assessment$491,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,363+1.5%
2024$16,118+2.2%
2023$15,774+0.9%
2022$15,632+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1981