Skip to content

50 Overlook RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1989

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block240.02
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1B2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,310
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,500
32%
Improvement Value:$456,300
68%
Total Assessment$671,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,384+1.5%
2024$22,048+2.2%
2023$21,578+0.9%
2022$21,383+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

Sq Ft4,310DeedBook 4725, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1989