Skip to content

608 Highland AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Date
Mar 26, 2009

Property Information

Block240.02
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F 1946SF
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,462
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,000
52%
Improvement Value:$176,900
48%
Total Assessment$370,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,358+1.5%
2024$12,173+2.2%
2023$11,913+0.9%
2022$11,806+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 1649, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1955