Skip to content

618 Highland AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1953

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Mar 16, 2017

Property Information

Block240.02
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2CBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,513
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,700
37%
Improvement Value:$325,400
63%
Total Assessment$515,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,163+1.5%
2024$16,906+2.2%
2023$16,545+0.9%
2022$16,396+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft3,513DeedBook 3028, Page 19

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 1937, Page 217

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook A130, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1953