Skip to content

2 Chestnut Ridge CtLittle Falls, NJ 07424

Built 1997

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 10, 2010

Property Information

Block240.02
Lot7
QualifierC0091
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
42%
Improvement Value:$291,000
58%
Total Assessment$506,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,860+1.5%
2024$16,607+2.2%
2023$16,253+0.9%
2022$16,106+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 1943, Page 49

Property Sale

Sale
$407,006
DeedBook Q157, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1997