Skip to content

2 Stone Ridge CtLittle Falls, NJ 07424

Built 1997

Last Sale Price
$939,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block240.02
Lot7
QualifierC0109
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,956
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
37%
Improvement Value:$365,400
63%
Total Assessment$580,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,339+1.5%
2024$19,049+2.2%
2023$18,642+0.9%
2022$18,474+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$939,000

To:

Sq Ft2,956DeedBook 4944, Page 1

Property Sale

Sale
$685,000

To:

DeedBook 598, Page 96

Property Sale

Sale
$426,991

To:

DeedBook Q155, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$1,232,905

To: