Skip to content

40 Weaver StLittle Falls, NJ 07424

Built 1900

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 2, 2009

Property Information

Block30
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,017
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,700
68%
Improvement Value:$65,300
32%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,797+1.5%
2024$6,695+2.2%
2023$6,552+0.9%
2022$6,493+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,017DeedBook 1800, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1900