Skip to content

22 Strickland AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1951

Last Sale Price
$421,000
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block38
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,623
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,700
52%
Improvement Value:$125,800
48%
Total Assessment$264,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,813+1.8%
2024$8,661+2.2%
2023$8,476+0.9%
2022$8,400+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$421,000

To:

Sq Ft1,623DeedBook 4148, Page 269

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook E147, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1951