Skip to content

253 Woodcliffe AveLittle Falls, NJ 07424

Built 2001

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block3
Lot20.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF1CG
Dwellings1
ZoningR-1C
Sq Footage2,396
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
17%
Improvement Value:$259,100
83%
Total Assessment$311,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,366+1.5%
2024$10,210+2.2%
2023$9,993+0.9%
2022$9,902+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,396DeedBook 4105, Page 91

Property Sale

Sale
$427,500

From:

To:

Sq Ft2,396DeedBook 2743, Page 258Recorded12/21/2015

Property Sale

Sale
$467,000
DeedBook 772, Page 127

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 245, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 2001