Skip to content

64 Bergen DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1951

Last Sale Date
May 17, 2019

Property Information

Block40
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1CAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,900
63%
Improvement Value:$106,300
37%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+1.6%
2024$9,110+2.2%
2023$8,911+0.9%
2022$8,828+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951