Skip to content

474-476 Main StLittle Falls, NJ 07424

Built 1820

Last Sale Date
Jun 22, 2007

Property Information

Block57
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2F4G
Dwellings2
ZoningB1
Sq Footage2,384
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,900
31%
Improvement Value:$194,900
69%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,456+1.5%
2024$9,314+2.2%
2023$9,116+0.9%
2022$9,033+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1820