Skip to content

48 Nwk Pompton TpkLittle Falls, NJ 07424

Built 1918

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 1, 1997

Property Information

Block57
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,551
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,600
36%
Improvement Value:$132,900
64%
Total Assessment$206,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,881+1.5%
2024$6,777+2.2%
2023$6,633+0.9%
2022$6,573+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,551DeedBook 152, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1918