Skip to content

711 Main StLittle Falls, NJ 07424

Built 1918

Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block6
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,200
29%
Improvement Value:$229,100
71%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,806+1.5%
2024$10,644+2.2%
2023$10,417+0.9%
2022$10,322+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1918