Skip to content

31 Orchard StLittle Falls, NJ 07424

Built 1961

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 3, 2020

Property Information

Block74
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description1.5SF2CAG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,975
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
24%
Improvement Value:$197,300
76%
Total Assessment$259,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,640+1.5%
2024$8,510+2.2%
2023$8,329+0.9%
2022$8,254+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,975DeedBook 3802, Page 214

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,975DeedBook 3355, Page 132Recorded7/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1961