Skip to content

32 Orchard StLittle Falls, NJ 07424

Built 1952

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Dec 27, 2018

Property Information

Block75
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
28%
Improvement Value:$130,800
72%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,058+1.5%
2024$5,967+2.2%
2023$5,839+0.9%
2022$5,787+19.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$272,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 3488, Page 89

Property Sale

SaleMulti
$314,000
DeedBook 1093, Page 45

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 549, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1952