Skip to content

96 ParkwayLittle Falls, NJ 07424

Built 1954

Last Sale Date
Jul 30, 2010

Property Information

Block86
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR1C
Sq Footage1,233
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,000
33%
Improvement Value:$116,300
67%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,774+1.5%
2024$5,688+2.2%
2023$5,566+0.9%
2022$5,516+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$410,000
DeedBook 1252, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1954