Skip to content

220 Main St Unit 206Little Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Feb 5, 2013

Property Information

Block88.01
Lot1
QualifierC206
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1233
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,233
Acreage11.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
32%
Improvement Value:$177,600
68%
Total Assessment$262,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,750+1.5%
2024$8,619+2.2%
2023$8,435+0.9%
2022$8,359+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

To:

Sq Ft1,233DeedBook 2280, Page 246

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook Q129, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1988