Skip to content

240 Main St Unit 113Little Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 12, 2009

Property Information

Block88.02
Lot1
QualifierC113
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1085
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,085
Acreage11.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
37%
Improvement Value:$162,300
63%
Total Assessment$257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,573+1.5%
2024$8,445+2.2%
2023$8,264+0.9%
2022$8,190+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,085DeedBook 1782, Page 207

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 857, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1988