Skip to content

240 Main St Unit 307Little Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Mar 13, 2025

Property Information

Block88.02
Lot1
QualifierC307
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage769
Acreage11.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
53%
Improvement Value:$101,900
47%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,227+1.5%
2024$7,119+2.2%
2023$6,967+0.9%
2022$6,904+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft769DeedBook 4869, Page 279

Property Sale

Sale
$264,000

To:

Sq Ft769DeedBook 4097, Page 134Recorded7/30/2021

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft769DeedBook 2695, Page 163Recorded9/25/2015

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft769DeedBook 2049, Page 156

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft769DeedBook 962, Page 259

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft769

Property Built

Built

Year Built: 1988