Skip to content

262 Main St Unit 208Little Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 13, 2015

Property Information

Block88.03
Lot1
QualifierC208
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage991
Acreage11.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
50%
Improvement Value:$125,700
50%
Total Assessment$250,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,353+1.5%
2024$8,228+2.2%
2023$8,052+0.9%
2022$7,980+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft991DeedBook 2679, Page 260

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 1923, Page 174

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 588, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1988