Skip to content

260 Main St Unit 213Little Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Sep 4, 2025

Property Information

Block88.03
Lot1
QualifierC213
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,146
Acreage11.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
41%
Improvement Value:$179,800
59%
Total Assessment$304,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,156+1.5%
2024$10,004+2.2%
2023$9,790+0.9%
2022$9,702+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft1,146DeedBook 4971, Page 38

Property Sale

Sale
$376,000

To:

Sq Ft1,146DeedBook 3398, Page 50

Property Sale

Sale
$173,000

To:

DeedBook A156, Page 244

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1988