Skip to content

260 Main St Unit 216Little Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block88.03
Lot1
QualifierC216
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage526
Acreage11.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
53%
Improvement Value:$75,400
47%
Total Assessment$160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,345+1.5%
2024$5,264+2.2%
2023$5,152+0.9%
2022$5,106+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft526DeedBook 2957, Page 271Recorded12/15/2016

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 245, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1988