Skip to content

262 Main St Unit 220Little Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block88.03
Lot1
QualifierC220
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,147
Acreage11.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
34%
Improvement Value:$164,600
66%
Total Assessment$249,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,317+1.5%
2024$8,192+2.2%
2023$8,017+0.9%
2022$7,945+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,147DeedBook 4799, Page 223

Property Sale

Sale
$407,000
Sq Ft1,147DeedBook 4569, Page 84Recorded8/10/2023

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,147DeedBook 3024, Page 43Recorded3/29/2017

Property Sale

Sale
$394,900
DeedBook 1295, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1988