Skip to content

300 Main St Unit 101Little Falls, NJ 07424

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block88.05
Lot1
QualifierC101
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage513
Acreage11.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
54%
Improvement Value:$72,800
46%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,258+1.5%
2024$5,179+2.2%
2023$5,069+0.9%
2022$5,023+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$197,500
Sq Ft513DeedBook 4487, Page 70Recorded3/6/2023

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft513DeedBook 2427, Page 140Recorded1/31/2014

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 1923, Page 147

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 1652, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1991