Skip to content

300 Main St Unit 208Little Falls, NJ 07424

Built 1991

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block88.05
Lot1
QualifierC208
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,112
Acreage11.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
39%
Improvement Value:$149,700
61%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,153+1.5%
2024$8,031+2.2%
2023$7,860+0.9%
2022$7,789+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,112DeedBook 4557, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1991